Dysleksja


 


Dysleksja jest zjawiskiem niezwykle powszechnym i bardzo złożonym. Dzięki stałemu wzrostowi wiedzy na temat jej mechanizmów, wiemy, że  nie dotyczy ona tylko kłopotów z nauką czytania i pisania, ale rzuca cień na wszystkie aspekty życia. Potrafimy już rozpoznawać bardzo wczesne symptomy ryzyka wystąpienia tego zaburzenia, co daje nam możliwości niwelowania negatywnych skutków. Wczesna diagnoza i skuteczna terapia, dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka, zapewnia mu dobry start w edukacji szkolnej, daje możliwość odnoszenia sukcesów i realizowania życiowych planów.


   Co warto wiedzieć o dysleksji 

Wielu rodziców słyszało, co to jest dysleksja, ale dla wielu pozostaje ona tajemniczym zjawiskiem powodującym kłopoty z opanowaniem czytania i pisania ich dziecka. Na przestrzeni lat, ze względu na dużą ilość cech kojarzonych z tym zaburzeniem powstało wiele definicji.

   czytaj dalej …


 Zagrożenie dysleksją 

Wiedza na temat etiologii i objawów dysleksji pozwala na rozpoznawanie wczesnych symptomów ryzyka wystąpienia  trudności w nauce czytania i pisania. Postępowanie w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” czyli nielekceważenie niepokojących objawów i odpowiednio prowadzona stymulacja pozwalają na skuteczną pomoc.

czytaj dalej …


 Skuteczna terapia dysleksji

Wiedza o  niepokojących symptomach mogących zwiastować pojawienie się zaburzeń dyslektycznych u dziecka pozwala na podjęcie skutecznych działań profilaktycznych i terapeutycznych.

czytaj dalej …


 Kilka słów o lateralizacji

Lateralizacja, to przewaga czynnościowa jednej strony ciała nad drugą. Większa sprawność funkcjonalna prawej lub lewej strony ciała obejmuje pracę kończyn – ręki i nogi, a także narządów zmysłów – oka i ucha.

czytaj dalej …